Baťovské Otrokovice

Domů » Město » Baťovské Otrokovice

úvodní foto: Baťov vznikající

*****

“Otrokovice během baťovské éry rozkvetly do krásy. Zatímco ostatní města v důsledku hospodářské krize upadala, zde docházelo k rozvoji. Jinde výroba stagnovala, zde byly vybudovány ohromné nové podniky. Jinde lidé přicházeli o zaměstnání, do Otrokovic se naopak stahovali, protože zde práci očekávali.”

(Baťovské Otrokovice, 2014)

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na pozemku podmáčeného Bahňáku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo ´město´.

Vilová čtvrť, velkoryse koncipované parkové náměstí, městská zeleň, školy a obchody. Před tím vším ovšem musela být rybničnatá oblast zavezena zeminou, aby bylo vůbec možné stavět. A tak hora musela dolů.

Následná investiční činnost firmy Baťa zahrnovala například zřízení pobočky Baťova obchodního domu, vybudování koupaliště s tanečním parketem zvaného Baťova riviera (1934), dokončení reprezentačního Společenského domu s hotelem, restaurací, kinem a dalšími společenskými prostorami (1936).

Mezi lety 1929 – 1939 tak dostaly Otrokovice postupně nový, funkcionalistický ráz. Obec také zaznamenala obrovský příliv lidí ze všech koutů republiky, kteří si do hanácké vsi přinesli svou vlastní krajovou svébytnost.

Baťov je dnes lokalitou v Otrokovicích, tolik odlišnou od zbytku města.

V baťovských Otrokovicích můžeme obdivovat stavby z dílny architekta Vladimíra Karfíka, které charakterizuje režné zdivo neboli neomítnuté oranžové cihly. Další prvky na baťovských stavbách kombinují toto zdivo s omítnutými částmi, širokými parapetními pásy a prosklenými otvory v duchu konstruktivismu. Stavby tak působí nesmírně elegantně, minimalisticky a vzdušně. Dalšími známými architekty, kteří se podepsali pod dílo Baťova, jsou F. L. Gahura, J. Voženílek, M. Drofa, ale také světově známý architekt Le Corbusier či B. Fuchs.

*****

Podrobnější text o historii Baťova najdete zde

Ucelený a čtivý přehled historie Baťova přináší publikace

Bahňák – Baťov 1929 – 1939 (Pokluda, Z. a město Otrokovice), kterou si můžete zakoupit v TIC.

-jr-