Baťův kanál

Baťův kanál představuje technickou památku spojující šedesátikilometrový úsek mezi Otrokovicemi a Sudoměřicemi. Tato jedinečná vodní cesta umožňuje poznat kraj kolem řeky Moravy netradičním způsobem.

Historie spadá do roku 1938, kdy byl Baťův kanál postaven, aby sloužil nejen pro zavlažování Moravského Slovácka a obce Rohatec až po Veselí nad Moravou, ale především k dopravě lignitu z Ratíškovic do Baťových závodů ve Zlíně. Provoz pokračoval až do roku 1945, kdy byla vodní cesta zničena válkou a musela být znovuobnovena. V roce 1961 byla plavba opět přerušena a otevření se turisté dočkali až v roce 1996.

Na trase Baťova kanálu byla řada unikátních technických zařízení, např. výklopník uhlí v Sudoměřicích, lanovka pro přetahování člunů přes řeku Moravu ve Vnorovech, dva pomocné jezy na Veličce a Radějovce, a také 23 silničních a hospodářských mostů, 7 lávek, 2 sklápěcí mosty či 1 zvedací most úzkokolejné dráhy.

V současné době má Baťův kanál 13 funkčních plavebních komor a je splavný od Otrokovic až k Rohatci, přičemž existují plány na rozšíření cesty až do Kroměříže a Hodonína. Rovněž je možné přejet hraniční přechod a lodí doplout až do přístavu ve slovenské Skalici.

Baťův kanál nabízí romantickou plavbu přírodou, kterou lze propojit s prohlídkou vinných sklepů a ptačích rezervací, výletem do historických měst, či návštěvou památek. Plavbu lze rovněž spojit s cykloturistikou a svůj zážitek obohatit o cyklojízdu do Bílých Karpat a Chřibů a poznáním chráněných přírodních lokalit.

DCF 1.0

12 přístavů na Baťově kanále

  • Otrokovice

Přístaviště výletních lodí Otrokovice · (ŘVC ČR) – vybudováno ve 2. pol. 2007. Je situováno v prostoru před veslařskou loděnicí v části zvané Bahňák ve městě Otrokovice. Součástí přístaviště je přístavní molo o rozměrech 60 x 3 m, spouštěcí rampa, přístupový chodník. U přístaviště je vybudováno parkoviště osobních automobilů.

www.batuvkanal.info

  • Spytihněv

Přístaviště nabízí možnost občerstvení v tradiční rybářské baště Na Rejdě, expozici Baťova kanálu, WC, sprchy a další zázemí pro jeho návštěvníky.

V přístavišti se rovněž nachází domovské kotviště výletní lodi Morava s kapacitou 60 osob a lodi Kordulka s kapacitou 11 osob. Využít tak můžete pravidelných plaveb s možností přepravy jízdních kol i širokého spektra plaveb na objednávku.

www.batacanal.cz

  • Staré Město

V přístavu Staré Město, nacházející se u soutoku Moravy s Baťovým kanálem, působí firma Lodě-hausbóty, provozující půjčovnu lodí, půjčovnu jízdních kol a pronajímající hausbóty. Díky své poloze uprostřed souměstí Uherské Hradiště – Staré Město, je přístav vhodným výchozím místem pro cyklistické vyjížďky; stezka kolem kanálu a řeky zase láká inline bruslaře a vyznavače nordic walkingu. Součástí přístavu je i letní restaurace s otevřeným posezením u vody s toaletami a sprchami pro návštěvníky. Restaurace je zaměřena na jídla z čerstvých ryb a grilované speciality. V blízkosti přístavu se nachází štěrkopískové jezero V rybnících, kde je možnost přírodního koupání.

www.batacanal.cz

  • Uherské Hradiště

Hradišťský přístav není klasickým přístavem, ale půjčovnou hausbótů. Jejich provozovatelé sídlí v sousedním Starém Městě a zájemcům mohou půjčit dva hausbóty Brdo a Zlín.

www.lode-hausboty.cz

 

  • Veselí nad Moravou

Přijeďte do přístavu ve Veselí nad Moravou. V našem rekreační m centru si přijdou na své malí i velcí. V nabídce máme výletní lodě , hausbóty, motorové čluny i kánoe.Ubytovat se u nás můžete v novém moderním penzionu i ve stanu, karavanu či hausbótu. V sezoně je otevřená letní terasa s občerstvením a informačním centrem, pro nejmenší je k dispozici nové dětské hřiště. V areálu přístavu jsou pro Vás též nově otevřeny toalety se sprchou, moderně zařízený servis lodí , lodních motorů a kol. Těšíme se na Vaši návštěvu s heslem Na vodě v pohodě!

www.batacanal.cz

  •  Vnorovy

Vnorovy – přístav plný pohody. Naše půjčovna funguje na Baťově kanále už od roku 1997. Najdete nás ve Vnorovech přímo na plavební komoře. Naše přístaviště leží na unikátním křížení kanálu s řekou Moravou. To nám umožňuje poskytnout nejpestřejší nabídku plavebních tras, a proto máme i neširší nabídku k tomu vhodných plavidel (motorové lodě,hausbóty,kánoe, rafty…). Pořádáme tematicky laděné plavby pro děti i dospělé (pohádkové, pirátské, komorní, za historií…). U nás není nuda! Čeká na vás Pohádková stezka, občerstvení Pod Majákem, čtyřnozí kamarádi…

www.batacanal.cz

  • Strážnice

Jeden z nejživějších přístavů Baťova kanálu. Díky své poloze je zde dost rušno, ať už jde o provoz na vodní cestě nebo na březích. Nachází se kousek od historického středu města. Sousedí bezprostředně se Skanzenem ve Strážnici a zámeckým parkem. Můžete zde potkat vodníka, dát si něco dobrého v plovoucí cukrárně Bonbon nebo využít některou ze služeb poskytovaných firmou Vodní doprava s.r.o.

www.batacanal.cz

  • Sudoměřice

Půjčovna lodí a Haubótů pod Výklopníkem – Sudoměřice.
· Půjčovna kajutových lodí a Hausbótů · Půjčovna motorových lodí a člunů · Půjčovna kánoí · Více jak 200 m metrů přístavní hrany · Kotvící místa na ostrovech ve stínu stromů · Grilované speciality a točený Kozel 11° médium · Degustace vín, destilátů, macerátů a likérů · Venkovní i vnitřní vytápěné posezení · Pronájem areálu · Rodinné oslavy, firemní akce · Školní výlety · Technická památka výklopník · Trvalá expozice · Vyhlídková věž

Areál půjčovny lodí a hausbótů pod VÝKLOPNÍKEM naleznete u stejnojmenné technické památky nedaleko malé moravské vesnice Sudoměřice.

V areálu půjčovny se můžete občerstvit a posedět i za nepříznivého počasí. Občerstvení je v červnu, červenci a srpnu otevřeno denně. V nabídce je točená kofola, pivo a další nápoje dle aktuální nabídky. Pochutnat si můžete na výborných grilovaných specialitách, jako jsou grilovaná žebra, kýta, klobásy a dokonce i hermelín!
Je zde též k dispozici parkoviště, dětské hřiště a sociální zařízení (WC a sprchy). Rybolov je možný, pokud vlastníte rybářský lístek. Po dohodě s obsluhou půjčovny lze v areálu stanovat.

Můžete si u nás zapůjčit kajutové lodě (hausbóty), motorové čluny nebo kánoe.

www.batacanal.cz

  • Hodonín

Areál přístaviště, který se nachází v překrásné přírodě, vám nabízí možnost plavit se po řece Moravě na výletních lodích Konstancie ( max. 60 os.), Korálka ( cca 14 os.), TMC pontoon boat (cca 12 osob), zapůjčit si lodě s motorem ( po krátkém zaškolení si řídíte sami), veslice, kánoe či paddleboard (pádlování ve stoje). Občerstvení je zajištěno v celoročně provozované stylové srubové restauraci, v letní sezónu se běžně grilují nebo udí dobroty. V provozu je také kemp, kde se můžete ubytovat v indiánském týpí, chatce nebo si postavit stan.

Dále můžete využít služeb informačního Centra vodní turistiky a zajištěno je i parkování.

Širokou nabídku a možnosti plavby naleznete na níže uvedených kontaktech.

Nenechte si ujít plavbu: Vyhlídkovou, Pirátskou, Pohádkovou, plavbu za Bobrem či Country parník.

www.batacanal.cz

  • Skalice

Ve slovenském přístavě Skalic máte možnost půjčit si motorové čluny pro 4-10 osob a pohodlné kajutové lodě pro 2-4 osoby a plavit se po Baťově kanále. Přístav rovněž nabízí plavbu výletní lodí z přístavu ve Skalici do přístavu v Sudoměřicích k technické památce Výklopník. Zážitkové plavby s programem je poskytován školám i seniorům či pro firmy lze zařídit teambuildingové aktivity v areálu přístavu. Občerstvení v přístavu obstarává bistro Kotva.

www.batacanal.cz